HABER DETAYLARI...

GERi GiT...

OKULUMUZUN COVİD-19 SÜRECİNDE ALDIĞI ÖNLEMLER

                                                 

               OKULUMUZUN COVİD 19 SÜRECİNDE ALDIĞI ÖNLEMLER

 

Okulumuzda düzenli aralıklarla dezenfekte işlemi uygulanmaktadır.

Okulumuz bina girişleri ve içerisinde uygun yerlerde kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asıldı. Okul binası girişleri ve içerisinde uygun yerlerde el antiseptiğimiz mevcuttur.

- Eğitim faaliyetine başlamadan önce personelimizin yaptığı temizlik rutinleri covid-19 hastalığına uygun olarak yeniden planlanmıştır. Özel alanların temizliğinde genel olarak deterjanlar haricinde covid-19 standartlarına uygun temizlik ürünleri kullanarak temizlik yapmaları sağlanacaktır.

- Okulumuzda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulunmaktadır. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutularımız mevcuttur.

- Okulumuzda sosyal mesafeye uygun personel ve öğrenci planlaması yapılmış olup içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenmiştir

- Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uyulması sağlanıp ,maske takacak.

- Mümkünse her gün aynı velinin öğrenciyi alması ve bırakması, büyükanne, büyükbaba gibi 65 yaş üstü kişiler veya altta yatan hastalığı olanların öğrencileri bırakıp almaması sağlanacaktır.

- Okula giriş/çıkış saatlerinde öğrenciler, veliler tarafından okul dışında teslim alınıp bırakılması sağlanacaktır.

- Okulumuzda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlar maske takacak, maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulacak. Okulda bulunan kişilerin tümü kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılacaktır.

- Sınıflarımızda, koridorlarımızda, giriş ve çıkışa yakın alanlara el antiseptikleri yerleştirilmiştir.

- Öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlarımız mutlaka el hijyenini uygulayacaktır.

- okul binamızın belirli yerlerine el yıkama adımlarını açıklayan posterler yerleştirilmiştir.

- Okulumuzda sık dokunulan kapı kolları, merdiven korkulukları, elektrik düğmeleri gibi yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu sık sık yapılacaktır.

- Okullara salgın döneminde mümkünse ziyaretçi kabul edilmeyecektir.

- Sınıf ve odalarımız pencereler açılarak düzenli şekilde sık sık havalandırılacak, havalandırmada doğal havalandırma tercih edilecektir.

derslerimiz sırasında öğretmen ile öğrenciler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde oturma düzeni oluşturulmuş olup maske takılacak. Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil, çapraz oturma şeklinde olacak. Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturmaları sağlanacaktır.

 Kitap, kalem gibi eğitim malzemelerimiz kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacaktır.

Öğrenciler gün boyu aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmaması sağlanacak. Her kullanım sonrası havalandırılıp temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacaktır.

Öğrencilerin günlük grup etkinliklerinde hep aynı grup ile etkinliğin yapılması sağlanacak. Sanat, müzik, beden eğitimi gibi derslerde grupların birbirine karışması önlenecek. Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla ders araları,  sınıflar sıraya konularak düzenlenecektir.

Okulumuzda toplu olarak kullanılan koridorlar, yemekhane, spor salonu gibi yerlerin daha az sayıda kişiyle ve dönüşümlü olarak kullanılmasına dikkat edilecektir.

Yemekhane girişlerinde el antiseptiği konularak öğrencilerin yemekten önce ve hemen sonra ellerini yıkaması sağlanacaktır.

Yemekhanede masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenleme yapılmıştır.

Temaslı takibinin kolay yapılabilmesi için yemek saatleri gruplara göre belirlenmiş olup aynı kişilerin aynı masada yemek yemeleri sağlanacaktır.

Yemek öncesinde ve sonrasında ellerin bol su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkanması ve tek kullanımlık havlu ile ellerin kurulanması gibi kişisel hijyen kurallarına özellikle dikkat edilecektir.

Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında 70 derce su ve deterjanla yıkanacak ve sonraki kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacaktır.

Yemekhane görevlileri, kişisel hijyen kurallarına uygun davranacak ve tıbbi maske takacak.

Tuvaletlere el yıkama ile ilgili afişler asılmış olup tek kullanımlık kağıt havlu ve tuvalet kağıdı mevcuttur.

Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanacak. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atacak, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayıp dezenfektan işlemini yapacaktır.

 

                                        

                                                                                             KURUM MÜDÜRÜ